Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty.

21 września 2015 r., Poniedziałek
Rok B, I
Dwudziesty piąty tydzień okresu zwykłego

 
Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
Święto
Pierwsze czytanie:
Psalm responsoryjny:
Ewangelia:
PIERWSZE CZYTANIE
Ef 4, 1-7. 11-13 Usiłujcie zachować jedność

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan
Bracia:
Zachęcam was ja, więzień w Panu, abyście postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości. Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój. Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani w jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie. Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który jest i działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.
Każdemu z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego. I On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego, aż dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa.
Oto Słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY:
Ps 19 (18), 2-3. 4-5 (R.: 5a)
Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.
Niebiosa głoszą chwałę Boga, *
dzieło rąk Jego obwieszcza nieboskłon.
Dzień opowiada dniowi, *
noc nocy przekazuje wiadomość.
Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.
Nie są to słowa ani nie jest to mowa, *
których by dźwięku nie usłyszano;
Ich głos się rozchodzi po całej ziemi, *
ich słowa aż po krańce ziemi.
Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ:
Alleluja, Alleluja, Alleluja
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy,
Ciebie wychwala przesławny chór Apostołów.
Alleluja, Alleluja, Alleluja

EWANGELIA
Mt 9, 9-13 Powołanie Mateusza
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza
Gdy Jezus wychodził z Kafarnaum, ujrzał człowieka siedzącego w komorze celnej, imieniem Mateusz, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną». On wstał i poszedł za Nim.
Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami.
Widząc to faryzeusze, mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?»
On, usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».
Oto słowo Pańskie.
Wspomnienie
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty.
Św. Mateusz – pierwszy Ewangelista. Dlaczego pierwszy? Ponieważ jego wersja Dobrej Nowiny umieszczona jest jako pierwsza w Nowym Testamencie. I choć, jak podpowiadają nam bibliści, Ewangelia spisane jego ręką wydaje się być nieco młodsza od tej, którą napisał św. Marek, to jednak św. Mateuszowi przypadła palma pierwszeństwa. Właśnie on ukazuje nam dzieje Jezusa Chrystusa w wielkiej perspektywie wypełnienia się starotestamentowych zapowiedzi i proroctw w osobie Bożego Syna. Boski Pomazaniec przychodzi na świat, by jako Emmanuel być Bogiem żyjącym wśród swojego ludu. Ta wielka jedność między Panem Bogiem, a ludźmi ma swoje odbicie w relacjach międzyludzkich. Co jest ich celem? Wzajemna miłość i szacunek. Doskonale wiedział o tym św. Mateusz. Dlatego też tylko u niego znajdziemy kapitalne i przełomowe zarazem wezwanie do miłości drugiego człowieka. Wszyscy, którzy dogłębnie wczytają się w 25 rozdział, doświadczą ogromu Bożej miłości i miłosierdzia. Dobro bowiem czynione drugiemu człowiekowi jest również czynieniem go samemu Bogu. Nie możemy o tym nigdy zapominać. Św. Mateusz Ewangelista dla każdego chrześcijanina pozostaje wzorem apostolskiej gorliwości. Jego dzieło przetrwało dwa tysiące lat. Kiedy bierzemy je do ręki, zagłębiamy się w tajemnice Bożego królestwa. Wnikając w nie, przyczyniamy się do jego budowy już tu i teraz w realiach świata, w którym toczy się nasza egzystencja.
Ks. Jacek Molka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uzdrowienie wewnętrze, otwarciem się na działanie Boga, bowiem jesteśmy Jego dziećmi, które zbłądziły...

Piękno Maryi The beauty of Mary

Moja prośba o modlitwę za mnie o dar łaski przebaczenia i refleksje po spotkaniu otwartym w Częstochowie